Zasady stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci.

Wystąpienie gorączki u dziecka oznacza dla rodzica, że nastąpiło pogorszenie stanu dziecka a choroba zaostrza się. Jest to sygnał, że musimy zadziałać. O gorączce mówimy wtedy, gdy osiągnie ona wartość równą lub większą niż 38,0 st. C. Podwyższona ciepłota ciała, zwana stanem podgorączkowym (do 38,0 st. C), jeśli nie jest połączona z takimi widocznymi objawami, jak na przykład  ból czy niepokój, nie powinna być zwalczana.
Taką umiarkowaną gorączkę można pozostawić bez leków. Możemy przyłożyć na czoło i kark malca chłodne okłady, a łydki owinąć ręcznikiem zmoczonym w wodzie w  temperaturze pokojowej (taki kompres trzeba zmieniać co kwadrans). Inny sposób to kąpiel w wodzie o temperaturze o 2 stopnie niższej niż ta, jaką ma dziecko. Nie kąpiemy dziecka w zimnej wodzie !.
Badania kliniczne potwierdziły, że umiarkowana gorączka (38-38,5 st.C) ma nawet korzystny wpływ na przebieg zakażeń wirusowych i bakteryjnych u chorego. Wytwarzane są wtedy przeciwciała uszkadzające wirusy i pomagające organizmowi uporać się z chorobą.
Pamiętajmy też, że u znakomitej większości dzieci w wieku do pół roczku, dziecko nie reaguje gorączką na infekcję. Nie gorączka jest podstawowym objawem który powinien nas zaniepokoić.

Pamiętajmy, że już w przypadku wystąpienia umiarkowanej gorączki następuje zwiększone zapotrzebowanie energetyczne u dziecka i nasila się złe samopoczucie.
Nie zapominajmy wtedy o potrzebie uzupełnienia wody (często, systematycznie ale w małych porcjach), elektrolitów oraz substancji energetycznych utraconych po rozpoczęciu fazy gorączkowej. U dzieci karmionych piersią pediatrzy zalecają częstsze i krótsze przystawianie do piersi, nie ma natomiast wtedy potrzeby jakiegokolwiek dopajania dziecka.

Nie przegrzewajmy dziecka, wietrzmy często pomieszczenie i pamiętajmy, żeby temperatura w pokoju była nie wyższa niż 20 st.C. Lepiej ubrać dziecko cieplej i pozwolić, żeby spało w chłodnym pomieszczeniu niż je przegrzać. Chłodne powietrze umożliwia swobodne oddychanie i sprzyja zdrowiu.

Jeśli gorączka u dziecka przekroczy 38,5 st. C i widzimy, że dziecko sobie nie radzi, męczy się to konieczne jest zastosowanie leków przeciwgorączkowych. Wysoka i długotrwała gorączka powoduje wzrost produkcji ciepła, zwiększone zużycie tlenu, wzrost produktcji dwutlenku węgla i, co dla naszych dzieci najbardziej istotne i niepożądane, zwiększenie pracy serca.

 

Zasady prawidłowego stosowania leków przeciwgorączkowych znajdziecie w załączonym opracowaniu. DO POBRANIA TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *