Poradnik "Ja i moje serce" – zdrowe odżywianie to podstawa.

Poniżej pozwalam sobie zamieścić wpis ze strony:

http://jaimojeserce.eu/dieta_w_chorobach_ukladu_krazenia,

przeczytajcie:

DIETA W CHOROBACH UKŁADU KRĄŻENIA

Właściwe żywienie pełni szczególną rolę w leczeniu miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Sposoby odżywiania Polaków pozostawiają wiele do życzenia. Popełnia się wiele błędów, które są wynikiem wadliwych przyzwyczajeń, złych tradycji, a zwłaszcza braku wiedzy w tej dziedzinie. Coraz częściej jemy w pośpiechu, na stojąco, w nieodpowiednich warunkach. Coraz częściej w domach zamiast prawdziwego stołu, możemy spotkać niski stolik przed telewizorem.

PODSTAWOWE ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA:

1.    Urozmaicaj swoją dietę.
Nie ma takiego produktu, który zawierałby wszystkie potrzebne organizmowi składniki, a jest ich około 60. Powinieneś codziennie jeść produkty znajdujące się w każdej z pięciu grup produktów spożywczych:

–    zboża (pieczywo, makaron, kasza),

–    nabiał (mleko, kefir, jogurt, twaróg),

–    mięso, ryby, jaja i  nasiona strączkowe,

–    tłuszcze (oliwa, olej),

–    warzywa i owoce.

2.    Wybieraj pokarmy z niską zawartością tłuszczów nasyconych.
Wszystkie pokarmy zawierające tłuszcze posiadają różne proporcje tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Tłuszcze nasycone zwiększają stężenie cholesterolu we krwi bardziej niż jakiekolwiek inne składniki pokarmowe.

3.    Jedz co najmniej 500 gramów warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach .
Zapewniasz wtedy swojemu organizmowi wystarczającą ilość witamin, minerałów i błonnika.

4.    Zwróć uwagę na witaminy A, C, E i kwas foliowy oraz witaminę B6 i B12.
Działają one przeciwmiażdżycowo, gdyż hamują utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych i przekształcanie ich w nasycone kwasy tłuszczowe.

dieta2

5.    Zwiększ w diecie ilość magnezu, selenu i wapnia.
Pierwiastki te przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, potas dodatkowo odpowiada za prawidłową akcję serca, a wapń za jego kurczliwość.

6.    Zwiększ ilość spożywanego błonnika.
Błonnik czyli włókno roślinne, pochodzące ze ścian komórkowych roślin, mimo, że nie ulega strawieniu i nie jest dla człowieka źródłem składników odżywczych, odgrywa w organizmie istotną rolę. Błonnik przechodzi przez przewód pokarmowy w stanie praktycznie nie zmienionym, po drodze wchłaniając wodę, pęczniejąc, daje uczucie sytości i jednocześnie ułatwiając wypróżnianie się i eliminowanie szkodliwych produktów przemiany materii

7.    Jedz więcej ryb.
Ryby są zdrowszym źródłem białka niż mięso zwierząt rzeźnych (białko to jest bardziej lekkostrawne i lepiej przyswajalne).

8.    Ogranicz spożycie oczyszczonego cukru.
Cukier i słodycze zawierają węglowodany, które w organizmie łatwo są przekształcane w tkankę tłuszczową, natomiast nie dostarczają organizmowi żadnych niezbędnych składników odżywczych!
Ponadto cukier drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego i zaburza rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit. Prowadzi to do upośledzenia przyswajania pokarmów i witamin.

9.    Zmniejsz zawartość soli w swojej diecie.
Nadmierne spożycie soli prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, zwiększa zagrożenie zawałem, ponadto sprzyja zwiększonemu wydalaniu wapnia z organizmu oraz może zaostrzyć przebieg osteoporozy.

dieta

10.    Ogranicz ilość spożywanego alkoholu.
Alkohol jest bardzo kaloryczny ? są to tzw. ?puste kalorie? bez jakichkolwiek składników odżywczych.

11.    Jedz mniej a częściej, najlepiej 4 do 5 razy dziennie (jeżeli jest możliwe to o stałych porach dnia).

Odpowiednie rozplanowanie godzin posiłków zapewnia Ci stały dopływ energii, a poziom cukru we krwi utrzymywany jest na właściwym poziomie. Dzięki temu nie męczą Cię napady głodu, zawroty głowy, czy spadki koncentracji w ciągu dnia.

dieta3

12.    Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie.
Staraj się pić napoje niesłodzone ? wodę mineralną, herbatę, napary z ziół. Unikaj soków owocowych ponieważ zawsze zawierają kalorie (co w ogólnym bilansie podnosi dzienne spożycie kalorii). Jeżeli masz na nie ochotę, staraj się mieszać sok z wodą mineralną.

13.    Wybieraj produkty świeże, jak najmniej przetworzone.
Produkty nieświeże, źle przechowywane często są zakażone pleśniami. Nie zapominaj o podanych na opakowaniach terminach przydatności do spożycia!

14.    Czytaj etykiety z opisem danego produktu.Etykiety zawierają informacje o wartości energetycznej produktu (tzn. ile ma kcal), o zawartości tłuszczów, białka, węglowodanów, błonnika, witamin czy sodu. Informacje te na pewno pomogą Ci ustalić prawidłowe, zdrowe posiłki.

Jeżeli chciałbyś uzyskać informacje na temat zaleceń dietetycznych w chorobie niedokrwiennej serca i cukrzycy, dowiedzieć się więcej o witaminach, błonniku czy rybach sięgnij do poradnika!

ksiazka

Całość artykułu zaczerpnięta ze strony:  http://jaimojeserce.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *