Polska kardiochirurgia rośnie w siłę !

Rosnąca rola polskich kardiochirurgów jest widoczna i udokumentowana w Europejskim Rejestrze (EACTS CONGENITAL DETABASE), gdzie wyraźnie widać wzrost dostępności w Polsce do trudnych, złożonych operacji wrodzonych wad serca wraz z hypoplazją lewego serca (HLHS) oraz uzyskiwane dobre wyniki leczenia !Podczas dorocznego spotkania kardiochirurgów, torakochirurgów i chirurgów naczyniowych z całego świata (EACTS), które w tym roku odbywało 27-30 października w Barcelonie, podkreślano rosnącą pozycję polskiej kardiochirurgii.

Największym uznaniem cieszył się, omawiany podczas jednej z sesji, nowoczesny model kształcenia przyszłych kardiochirurgów. „Jego potencjał leży w umiejętności ścisłej współpracy wielu specjalistów, m.in. anestezjologów, kardiologów, torakochirurgów, chirurgów naczyniowych i radiologów interwencyjnych oraz lekarzy innych specjalności (internistów, pediatrów, transplantologów, geriatrów, diabetologów). Największą zaletą tego modelu kształcenia jest gwarancja solidności wykształcenia kardiochirurga w zakresie nowoczesnego leczenia chorób serca oraz naczyń i płuc, z uwzględnieniem leczenia chorych największego ryzyka? ” mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum chorób Serca w Zabrzu.

Obok szkolenia medycznego dużą wagę przykłada się w tym systemie do umiejętności wypracowania decyzji w zespołach HEART TEAM i CARDIOVASCULAR TEAM. W ramach kursu lekarze szkolą się na biosymulatorach oraz uczą się analizy medyczno-ekonomicznej bezpieczeństwa i efektywności leczenia. Projekt został już pozytywnie zaopiniowany przez ministra zdrowia i izby lekarskie. Nowy model szkolenia, dotychczas dostępny tylko w Kanadzie, od nowego roku ruszy także w Polsce i Holandii.

Podczas zjazdu chwalono też nasz Ogólnopolski Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych „KROK”, który uznano za najbardziej kompletny i najlepiej zorganizowany wśród rejestrów kardiochirurgicznych z krajów europejskich. To obecnie najbardziej obiektywna platforma dokumentująca liczbę, rodzaj i zakres operacji kardiochirurgicznych przeprowadzanych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Rejestr posiada rozróżnienie na poszczególne województwa i ośrodki oraz moduł oceny jakości i bezpieczeństwa leczenia. ?Uznano, że kompleksowość wprowadzanych danych i wysoka jakość rejestru jest wzorem do naśladowania dla innych krajów UE. Zaangażowanie ministra zdrowia i płatnika w rozwój krajowych rejestrów uznano za przejaw nowoczesnego zarządzania i troski płatnika o jakość leczenia chorych i monitorowanie dostępności do świadczeń? ? mówi prof. Zembala.

Rosnąca rola polskich kardiochirurgów jest widoczna i udokumentowana także w Europejskim Rejestrze (EACTS CONGENITAL DETABASE), gdzie wyraźnie widać wzrost dostępności w Polsce do trudnych, złożonych operacji wrodzonych wad serca wraz z hypoplazją lewego serca oraz uzyskiwane dobre wyniki leczenia. Obok programu transplantacji serca w ostatnim czasie powstał w Polsce także program transplantacji płuc u dorosłych i dzieci z mukowiscydozą, dzięki czemu możliwe jest ratowanie chorych z nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu.

źródło:  Monika Wysocka – Puls Medycyny – 2012-11-05

2 thoughts on “Polska kardiochirurgia rośnie w siłę !”

  1. Szkoda,ze dane z rejestru dostepne sa tylko dla scislego grona lekarskiego (Jest strefa ograniczonego dostepu). Moze ten rejestr 'pomaga’ porownywac wyniki pracy kardiochirurgom, oceniac samych siebie, ale skoro dane zostaja wsrod scislego grona lekarzy ’ z dostepem’ do bazy, to jest to raczej martwa baza sluzaca statystyce, nie rozwojowi. A juz na pewno nie pomoze rodzicom chorych dzieci w wyborze osrodka, w ktorym chcieliby leczyc dzieci, aby dac im najwieksze szanse na zycie i zdrowie:-(((((((

  2. Right here is the perfect blog for everyone who wants to find out about this topic. .You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that .I actually would want to…HaHa). You certainly put a .brand new spin on a subject that’s been written about for ages. .Great stuff, just wonderful!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *