Czy wiecie, że każdego roku w Polsce zaczyna palić około 182 500 dzieci do 18 roku życia ?
Czy wiecie, że 500 młodych obywateli dziennie sięga po papierosy ?
Czy wiecie, że 70% obecnie palących rozpoczyna przygodę z nałogiem przed 18 rokiem życia?
Na całym świecie w ciągu 1 roku tylko z powodu biernego palenia, czyli wdychania dymu tytoniowego przez osoby niepalące, umiera ponad 600 000 osób w tym ponad 165 000 dzieci, wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Dane, na podstawie których wykonano obliczenia, pochodzą ze 192 krajów. Okazuje się, ze na świecie obecnie na wdychanie dymu tytoniowego narażone jest ponad 40% dzieci oraz co trzecia osoba dorosła niepaląca tytoniu.
Co powoduje bierne palenie?:
- U dzieci wdychających dym tytoniowy występuje wyższe ryzyko zgonu z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
- Dzieci wdychające dym tytoniowy mają częstsze infekcje dróg oddechowych oraz problemy z układem oddechowym (kaszel, zapalenia płuc i oskrzeli).
- Dzieci wdychające dym tytoniowy są bardziej narażone na astmę i częściej cierpią na cięższą jej postać.
- Dzieci wdychające dym tytoniowy cierpią z powodu większej liczby zapaleń ucha.
- Dzieci wdychające dym tytoniowy są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na zapalenie opon mózgowych
Autorzy raportu piszą również, że w krajach, które zakazały palenia w miejscach publicznych już obserwuje się spadek liczby zawałów serca. Palenie tytoniu jest na całym świecie przyczyną ponad 5 milionów zgonów w ciągu roku.
Tymczasem przemysł tytoniowy wydaje rocznie krocie na reklamę. Koncerny tytoniowe mają na ten cel olbrzymie budżety a ich rozbudowane i dofinansowane działy marketingu robią wiele, żeby wciągnąć nałóg jak najmłodszych klientów.
Philips Morris pisze w swoim wewnętrznym raporcie: ?Dzisiejszy nastolatek jest jutrzejszym potencjalnym regularnym klientem, bo zdecydowana większość palaczy zaczyna palić w tym okresie. Zachowania nastolatków są szczególne ważne dla Philipa Morrisa ??
Jednym z przykładów „wabienia” młodzieży i dzieci jest rozdawnictwo darmowych próbek i drobnych upominków wiążących się z marką podczas imprez masowych. Aż 1 na 10 osób w wieku 13-15 lat miało kontakt z papierosami w ramach oferowanych im bezpłatnie próbek !!!
My rodzice powinniśmy edukować swoje dzieci, chronić i przestrzegać przed negatywnymi skutkami palenia tytoniu.
Palący rodzice powinni uświadomić sobie, że szkodzą nie tylko sobie ale i swoim dzieciom. Powinni zrewidować swoje postępowanie i rzucić palenie.
Żadna ilość dymu tytoniowego nie jest bezpieczna !
„Zjawisko biernego palenia u dzieci nie jest ich dobrowolnym wyborem, dlatego zwracam się z apelem do rodziców- chrońcie swoje dzieci przed wdychaniem dymu tytoniowego z otoczenia zanieczyszczonego przez dorosłych palaczy. Zaś moich kolegów lekarzy proszę- informujmy o zagrożeniach, jakie niesie za sobą
palenie tytoniu przez kobiety w ciąży i bierne- wymuszone przez dorosłych palenie małych dzieci. Życie w środowisku wolnym od dymu tytoniowego ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dzieci. Prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński”
Nie pal i nie pozwalaj palić przy dziecku !
Dlaczego? Ponieważ dziecko oddycha szybciej i głębiej, a jego płuca dopiero się rozwijają, dlatego pochłania więcej szkodliwych związków chemicznych niż dorośli.
Zwróć się do palacza i poproś !
- aby nie palił w obecności dziecka i umył ręce przed kontaktem z nim.
- aby nie palił w samochodzie i w domu nawet gdy dziecko jest nieobecne.
Toksyczne substancje chemiczne osadzają się na dywanie, zasłonach, meblach,
ubraniu oraz innych materiałach i pozostają w pomieszczeniu długo po tym, jak osoba paląca zgasiła papierosa.
***
Fundacja Serce Dziecka wraz z partnerskim serwisem HLHS.pl jest członkiem Partnerstwa” Polska Bez Dymu”.
Partnerstwo Polska Bez Dymu wspiera Ministerstwo Zdrowia oraz Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO).