Enteropatia z utratą białka (protein losing enteropathy – PLE)

Główna Fora Powikłania i problemy zdrowotne Enteropatia z utratą białka (protein losing enteropathy – PLE)

Przeglądają 6 wpisy - 1 przez 6 (z 6 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #1499
  Jurek
  Keymaster

  Zakładam nowy temat. To powikłanie niestety dopadło naszego Antka. Nie dajemy się i walczymy !

  Enteropatia z utratą białka (protein losing enteropathy – PLE), zwana także enteropatią wysiękową, jest zespołem objawów chorobowych związanych z obfitą utratą białek osocza krwi do światła jelita. Póki nie zacznie działać podstrona poświęcona temu powikłaniu tutaj chcemy stworzyć miejsce do wymiany doświadczeń i informacji.

  WAŻNE: Każde dziecko po 3 etapie leczenia paliatywnego tzn po operacji metodą Fontana powinno zostać objęte dietą beztłuszczową !

   

  #3564
  eweliedek
  Participant

  Witam, czy można prosić o podanie jakiś więcej informacji. Skąd wiedzieliście, że Antek ma PLE, miał jakieś objawy czy wyszło to przy okazji badania?

  #3565
  Ewa Michalska
  Keymaster

  1,5 roku po operacji, przy dość mocnej infekcji Antoś nagle zaczął nam puchnąć. Miał większy brzuszek i jak wstawał rano miał podpuchnięte powieki. Zadzwoniliśmy do Krakowa do dr Kordona i kazał nam zastosować Furosemid i Spironol/Verospiron. To pomogło ale pojechaliśmy na kontolę. W badaniach wyszły niższe niż powinny wartości białka całkowitego, spadły też albuminy. To było 9 miesięcy temu. Od tego czasu nawet przy małych infekcjach Antosowi robił się większy brzuszek i wstawał z opuchniętą buzią. Stosowaliśmy leki moczopędne a po infekcji sytuacja wracała do normy i białko rosło. Do czasu. Po biegunce, którą Antek miał w sierpniu, organizm już sobie nie poradził i trafiliśmy na kardiologię do CZD.

  Mały miał wykonaną całą serię badań, w tym: HA-scyntografię ludzkimi albuminami (HSA). To potwierdziło enteropatię.

  #3566
  eweliedek
  Participant

  Dzięki bardzo za odpowiedz, my już też 1,5 roku po 3 etapie. U Alexa jest dopiero teraz wykryta skaza białkowa i zakwaszenie organizmu białkami, co wpłynęło negatywnie na prace wątroby (objawiało się to bólami nóg w nocy, o stałej porze – mylone było z bólami wzrostowymi).

  #3567
  mamcia
  Participant

  Slyszalam cos o tym mojej facebookowej znajomej corka tez to miala po fontanie , na szczescie lekarzom za pomoca lekow i sterydow udalo sie utrzymac bialko w normnie to podobno rzadka kompikacja po 3 etapie i z tego co wiem to z mala juz wszystko ok .

  #3568
  Ewa Michalska
  Keymaster

  Antoś też jest teraz pod stałą opieką kardiologów z CZD, ma odpowiednie leczenie farmakologiczne no i testujemy steryd. Ta komplikacja dotyka z tego co wiem 14% dzieci po Fontanie. Nieraz ujawnia się szybko a innym razem po paru latach.

Przeglądają 6 wpisy - 1 przez 6 (z 6 w sumie)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.