Re: Słownik leków

#2317
Ola
Participant

Gdy wycofali Bemecor, a my po przyjeździe z Monachium mieliśmy przepisane ich odpowiedniki, szukałam informacji na temat tego leku. Jeśli to nie jest odpowiednie miejsce na te informacje to proszę o korektę :).

DIGOKSYNA ( podstawowy składnik Bemecoru)

Kategoria: układ sercowo-naczyniowy

Specjalność: kardiologia

Działanie: zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego, reguluje pracę serca.

Wskazania: Przewlekła, zaawansowana skurczowa, zastoinowa niewydolność krążenia w przebiegu wad serca w skojarzeniu z innymi lekami (diuretyki, ACE inhibitory, b-adrenolityki), zapalenia mięśnia serca, niektóre kardiomiopatie, w miażdżycowym zwłóknieniu mięśnia serca, w sercu płucnym, w nadkomorowych zaburzeniach rytmu serca, po operacjach na sercu (szczególnie wad zastawkowych), zapobiegawczo w chorobach serca u chorych zagrożonych (zabieg chirurgiczny, poród, ciężkie zakażenia). W niewydolności serca u dzieci (jako lek pierwszego rzutu).

Możliwe skutki uboczne: Zaburzenia rytmu serca (blok przedsionkowo – komorowy, dodatkowe skurcze komorowe, częstoskurcz komorowy, trzepotanie i migotanie komór, bradykardia).

Inne: nudności, bóle brzucha, wymioty, brak łaknienia, zawroty i ból głowy, omdlenia, osłabienie, bezsenność, zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie lub widzenie na żółto, zielono), zaburzenia psychiczne, omamy, majaczenia, depresja, drgawki, zaburzenia gospodarki potasu i wapnia w organizmie. Rzadziej zmiany skórne alergiczne, nadżerki błony śluzowej żołądka, zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (zwłaszcza u dzieci).

Poziom digoksyny we krwi można określić w laboratorium. Terapeutyczna wartość powinna zwierać się w granicach 0,8 – 2,4 ng/ml.

Na podstawie informacji zaczerpniętych z serwisu ‘Dbam o Zdrowie’ http://www.doz.pl