Enarenal i leki przeciwzakrzepowe

Dr Wojciech Stycuła z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zgodził się objaśnić nam działanie i powód stosowania Enarenalu oraz leków przeciwzakrzepowych w leczeniu naszych dzieci.

Enarenal
————————

lek hamuje powstawanie angiotensyny II (ogranicza jej bezpośrednie działanie kurczące mięśnie gładkie tętniczek, zmniejsza opór obwodowy i zwiększa pojemność minutową serca, nie powodując odruchowej tachykardii, zmniejsza obciążenie
wstępne i następcze serca.);  poprawia funkcję skurczową i rozkurczową komór serca; powoduje regresję zmian strukturalnych serca i naczyń (zjawisko remodelingu); zmniejsza objawy kliniczne w zastoinowej niewydolności serca i zwiększa tolerancję wysiłku.
Mówiąc prościej – rozszerza naczynia

Rozszerzenie tętniczek powoduje, że zmniejsza się OPÓR PRZEPŁYWU (=obciążenie następcze) – to co jest dla dzieci z niewydolnością serca najistotniejsze – bo serce ma do wykonania mniejszą pracę (łatwiej przepompować krew przez „szerokie” naczynia niż przez wąskie). „Odciąża” serce i powoduje remodeling (przebudowę) zmienionego przez chorobę mięśnia sercowego – po to ten lek podajemy dzieciom po operacjach serca.

Rozszerzenie naczyń to również spadek ciśnienia – dlatego leki z tej grupy stosuje się praktycznie jako lek pierwszego rzutu w leczeniu NADCIŚNIENIA tętniczego (jak Pani zapyta przeciętnego człowieka po 60 roku życia jakie zażywa leki, to mało który nie zażywa właśnie ACE!).

Dawki – niestety większość leków bada się  na dorosłych, bo dorośli są tak naprawdę klientami firm farmaceutycznych – nadciśnienie tętnicze ma 30% ludzi na świecie! – większość zażywa ACE (codziennie!) – proszę sobie wyobrazić jaki to ogromny rynek! Dzieci z wadami serca nie mają (patrząc z takiej perspektywy) ŻADNEGO znaczenia.
Dlatego dawki które są wymienione w ulotce dotyczą leczenia dorosłych z nadciśnieniem tętniczym.
U dzieci stosujemy dawki 0,1 mg/kg 2 razy na dobę.  0.1 mg/kg to jest taka „dawka startowa” – można dać więcej lub mniej (zależnie od potrzeby – np w ulotce jest napisane, ze dorosłemu na nadciśnienie podaje się od 5 – 40 mg/dobę = 8-krotna różnica!).  Kardiolog  może ocenić w ECHO jaka jest funkcja serca, jakie są przepływy, jaka jest grubość ściany itd. I od tego zależy zaaplikowana dziecku, odpowiednia dawka leku.

Najczęstsze objawy uboczne to:
– Kaszel – suchy, męczący – czasami tak uporczywy, że musimy odstawić lek. Najczęściej jednak to jest takie „pokasływanie”. Poza dyskomfortem dziecka bez znaczenia.
-Zaburzenia jonowe ? tzn. – wysokie stężenie potasu = hiperkaliemia (dzieci, które dodatkowo zażywają furosemid „wysikują” nadmiar potasu) i niski poziom sodu (hiponatremia) – dodajemy niemowlętom sól do mleka.
-reakcje alergiczne (wysypki itp.)
-spadki ciśnienia krwi ? dlatego, jak zaczynamy w szpitalu leczenie Enapem, to dziecko wymaga obserwacji tzn. trzeba mu mierzyć ciśnienie
– wszystkie inne dolegliwości świata  – jak w ulotce.

leki przeciwzakrzepowe i aspiryna
——————————————-

generalne uwaga:
zawsze jeżeli jest stosowany sztuczny materiał (np. zespolenie RV-PA, łata w prawym przedsionku, tunel w prawym przedsionku) – przepisujemy aspirynę.

Aktualnie coraz częściej stosuje się po 2-gim i 3-cim etapie również doustne antykoagulanty ? tzn. acenokumarol lub warfarynę ze względu na wolny przepływ krwi w naczyniach płucnych (spowodowany tym, że ten przepływ jest bierny – nie ma komory, która pompowałaby tam krew)  i związane z tym zwiększone ryzyko powstania zakrzepu.

Te leki rzeczywiście chronią przed powstawaniem zakrzepów (mówiąc precyzyjniej – zmniejszają prawdopodobieństwo ich wystąpienia), ale mają tez skutki uboczne – w przypadku aspiryny to najczęściej uszkodzenie błony śluzowej żołądka, uczulenia, ale także (ekstremalnie rzadko) – zespól Reya, oraz w przypadku acenokumarolu – krwawienia (do przewodu pokarmowego, z nosa, i co najgorsze – do mózgu).

Wysłuchała i spisała: Ewa Michalska

PS. Serdecznie dziękujemy Panu doktorowi za wyjaśnienia i za poświęcony nam czas.
Uwaga: pod tym adresem dyskutujemy o lekach przepisywanych naszym pociechom

One thought on “Enarenal i leki przeciwzakrzepowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *