Pierwszy etap

Początkowy etap leczenia serca jednokomorowego to skomplikowana operacja wykonywana zgodnie z tzw.  procedurą Norwooda, którą pierwszy raz zastosowano w 1980 roku. Nazwa wzięła się od nazwiska kardiochirurga, który zapoczątkował leczenie dzieci z HLHS. Przed rokiem 1980 wszystkie dzieci urodzone z tą wadą niestety umierały. Do dziś operacja ta to najtrudniejszy i niosący za sobą największe ryzyko proces leczenia a raczej korekcji wady.

Kardiochirurdzy dokonują wycięcia fragmentu przegrody międzyprzedsionkowej, aby umożliwić swobodną komunikację międzyprzedsionkową. Następnym krokiem jest likwidacja przewodu tętniczego i poszerzenie aorty poprzez wszycie łaty z homogennej tętnicy płucnej. Zrekonstruowaną aortę zespala się z pniem płucnym, tworząc w ten sposób wypływ z pojedynczej komory do krążenia systemowego. Przepływ krwi w krążeniu płucnym jest możliwy dzięki zespoleniu (wszyta rurka z tworzywa sztucznego) pomiędzy przednią ścianą prawej komory a tętnicą płucną.

LINK do filmu znajdziecie TUTAJ

3 thoughts on “Pierwszy etap”

  1. Moje dzieciątko to przeżyło. Dzięki wspaniałemu Profesorowi Malcowi, któremu do końca życia będę dziękować. Teraz ma 3 latka i czeka ją III etap, ale czuje sie dobrze.
    Mama Elizy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *