Początkowy etap leczenia serca jednokomorowego to skomplikowana operacja wykonywana zgodnie z tzw. procedurą Norwooda, którą pierwszy raz zastosowano w 1980 roku. Nazwa wzięła się od nazwiska kardiochirurga, który zapoczątkował leczenie dzieci z HLHS. Przed rokiem 1980 wszystkie dzieci urodzone z tą wadą niestety umierały. Do dziś operacja ta to najtrudniejszy i niosący za sobą największe ryzyko proces leczenia a raczej korekcji wady.
Kardiochirurdzy dokonują wycięcia fragmentu przegrody międzyprzedsionkowej, aby umożliwić swobodną komunikację międzyprzedsionkową. Następnym krokiem jest likwidacja przewodu tętniczego i poszerzenie aorty poprzez wszycie łaty z homogennej tętnicy płucnej. Zrekonstruowaną aortę zespala się z pniem płucnym, tworząc w ten sposób wypływ z pojedynczej komory do krążenia systemowego. Przepływ krwi w krążeniu płucnym jest możliwy dzięki zespoleniu (wszyta rurka z tworzywa sztucznego) pomiędzy przednią ścianą prawej komory a tętnicą płucną.
LINK do filmu znajdziecie TUTAJ
robi wrażenie…
jaki trzeba miec talent,wiedze i umiejetnosci zeby tak operowac ,pełen szacunek
Moje dzieciątko to przeżyło. Dzięki wspaniałemu Profesorowi Malcowi, któremu do końca życia będę dziękować. Teraz ma 3 latka i czeka ją III etap, ale czuje sie dobrze.
Mama Elizy